Pocta padlým 2018

 19.11.2018

Členovia jednoty dôchodcov si uctili pamiatku padlých vo vojnách na starom cintoríne pri mohyle padlých v 1. svetovej vojne dňa 10.11.2018 o 11:11.

Príhovor starostu:

Vážené dámy a páni.

Zišli sme sa tu dnes 11.hodine a 11. minúte, aby sme si uctili všetkých padlých vojakov vo všetkých svetových vojnách. Zaznel zvon, aby sa pripojil k hlasom zvonov celého sveta.

11. november je Deň vojnových veteránov alebo aj Deň červených makov, bol vybraný symbolicky, pretože v tento deň v roku 1918, vo vlakovom vozni pri severofrancúzskom meste Compiègne podpísali prímerie Spojenci a Nemecko, čím sa na západnom fronte ukončili boje a zaznela posledná salva 1. svetovej vojny.

Tento deň má tri symboly:

Prvým symbolom tohto dňa je 22 tonový „ZVON MIERU“ ktorý odliali obyvatelia mesta Rovereto zo zbraní a nábojníc, ktoré pozbierali  na okolitých bojiskách. Piliere zvonu, ktoré ho nesú, boli zhotovené z peňažných darov 114 štátov sveta a ich zástavy vejú na počesť padlých.

Druhým symbolom tohto dňa je červený kvet poľného maku z flanderských polí, čo je pripomienkou básne kanadského lekára z 1. svetovej vojny, ktorú napísal po bitke pri belgickom mestečku YPRÉS (1915), kde zahynuli tisíce vojakov. Báseň sa dostala do Anglicka a tam vznikla tradícia zdobiť hroby padlých hrdinov  červeným makom.

A tretí symbol pridali štáty EURÓPY. Sú to plamene horiacich sviečok.

Ďakujem členom jednoty dôchodcov, za to, že prevzali patronát nad týmto výročím, že dali vážnosť pamiatke zosnulým vojakom, aby sme im takto mohli poďakovať a vzdať česť ich pamiatke.


1 2 3 4 5